Per kiek laiko galima grąžinti automobilį pardavėjui

Lietuvoje galiojantys įstatymai leidžia pirkėjui grąžinti automobilį pardavėjui tam tikromis aplinkybėmis, tačiau šios sąlygos gali skirtis priklausomai nuo to, ar automobilis buvo naujas ar naudotas, ir nuo konkretaus pardavimo susitarimo sąlygų.

Naujų automobilių grąžinimas

Jeigu kalbame apie naują automobilį, pagal Europos Sąjungos teisę (įskaitant ir Lietuvą), pirkėjas turi teisę atsisakyti prekės per 14 dienų nuo jos gavimo be jokios priežasties. Tai vadinama atšaukimo teise. Tačiau, ši teisė dažniausiai netaikoma naujiems automobiliams, nes jie dažnai yra pritaikomi pirkėjo pageidavimams (pvz., pasirinktos spalvos, variklio tipo ir kt.). Tokiu atveju, grąžinimas gali būti ribojamas ar neįmanomas be papildomų mokesčių.

Naudotų automobilių grąžinimas

Naudotų automobilių atveju grąžinimo politika yra labiau priklausoma nuo pardavėjo. Lietuvoje nėra aiškiai reglamentuotos teisės grąžinti naudotą automobilį, tačiau daugelis prekybininkų suteikia tam tikrą garantijos laikotarpį, per kurį galima atskleisti defektus, kurie nebuvo matomi pirkimo metu. Jeigu per garantinį laikotarpį atsiranda rimtų gedimų, kurie trukdo automobilio naudojimui ir kurių nebuvo įmanoma nustatyti pirkimo metu, pirkėjas gali reikalauti automobilio taisymo, keitimo į kitą ar grąžinimo su pinigų grąžinimu.

Teisiniai reikalavimai dėl automobilio grąžinimo

Pagal Lietuvos įstatymus, jeigu prekė yra su defektais, pirkėjas turi teisę:

  1. Reikalauti, kad pardavėjas pašalintų prekės trūkumus.
  2. Sumažinti kainą.
  3. Atsisakyti sutarties ir grąžinti prekę pardavėjui, jeigu trūkumai yra esminiai.

Svarbu pabrėžti, kad norint sėkmingai grąžinti automobilį, būtina turėti aiškius įrodymus, kad automobilis buvo su defektais jau pirkimo metu. Pirkėjas privalo laikytis visų sutartyje nurodytų sąlygų ir procedūrų grąžinimui vykdyti.

Rekomendacijos dėl automobilio grąžinimo

Prieš perkant automobilį, ypač naudotą, rekomenduojama:

  • Atidžiai išnagrinėti pirkimo sutartį.
  • Tikrinti automobilio būklę, pageidautina su nepriklausomu ekspertu.
  • Aptarti su pardavėju garantijas ir galimybes grąžinti automobilį.

Visada gerai žinoti visus teisinius aspektus ir turėti visą reikalingą dokumentaciją, susijusią su automobilio pirkimu.

2 thoughts on “Per kiek laiko galima grąžinti automobilį pardavėjui

  1. Laimonas Atsakymas

    Sveiki. Gal galite patarti kokiu būdu reikia pareikalauti, kad pardavėjas pašalintų automobilio trūkumus? Kokią formą užpildyti ir kaip pateikti pardavėjui? Automobilį pirkau prieš dvi savaites ir jau važiuojant namo pasijuto variklio problema. Susisiekus su pardavėju, šis atsakė kad net negalvoja grąžinti pinigų ir priimti automobilį atgal. Ačiū už bet kokią informaciją.

    • Automanas Įrašo autorius(-ė)Atsakymas

      Sveiki! Jei susidūrėte su automobilio trūkumais ir norite pareikalauti, kad pardavėjas juos pašalintų, galite vadovautis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu. Štai veiksmai, kuriuos rekomenduoju atlikti:

      1. Raštiška pretenzija pardavėjui: Paruoškite pretenziją, kurioje aiškiai nurodykite:
        • Jūsų vardą, pavardę, kontaktinius duomenis;
        • Pardavėjo duomenis (vardas, pavardė/įmonės pavadinimas, adresas);
        • Automobilio pirkimo datą, modelį, valstybinį numerį;
        • Pastebėtus trūkumus ir kaip jie pasireiškė;
        • Savo reikalavimą: trūkumų pašalinimą, kainos sumažinimą ar sutarties nutraukimą (jei trūkumai esminiai);
        • Dokumentų kopijas (pirkimo sutartis, apmokėjimo dokumentai, jei turite – ekspertizės išvados).

        Pretenziją galite įteikti pardavėjui asmeniškai (paprašykite gavimo patvirtinimo) arba siųsti registruotu laišku.

      2. Kreipimasis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT): Jei pardavėjas neatsako arba atsisako vykdyti jūsų reikalavimus, galite pateikti skundą VVTAT. Pridėkite pretenzijos kopiją ir kitus dokumentus.
      3. Ekspertizė: Jei pardavėjas nesutinka, galite užsakyti nepriklausomą automobilio techninę ekspertizę, kuri patvirtintų trūkumus ir jų atsiradimo priežastis. Tai bus stiprus įrodymas, jei reikės toliau ginti savo teises.
      4. Kreipimasis į teismą: Jei problemos nepavyksta išspręsti taikiai, turite teisę kreiptis į teismą dėl trūkumų pašalinimo, sutarties nutraukimo ar žalos atlyginimo.

      Pastaba: Jei automobilio trūkumai pasirodė per pirmuosius 6 mėnesius, remiantis LR civilinio kodekso 6.333 straipsniu, preziumuojama, kad jie egzistavo jau pirkimo metu (nebent pardavėjas įrodo kitaip).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *